Sağlıklı Yaşam / Bilinçli Tüketim
Giriş Yukarı Çiğ süt Pastörize süt Sterilize süt Yoğurt Ayran Tereyağı Peynir Zeytinyağı Diğer Rafine Bitkisel Yağlar Etler Pastırma Sucuk Sosis-Salam Balıklar Konserveler Yumurta Domates Salçası Ekmek Ballar Pekmez Şekerlemeler Pasta,Börek,Hamur Tatlıları Sular Şerbetler Dondurmalar Kahve Çay Kakao Çikolata Baharatlar Tuz Sirke Turşu Kolonya Deterjan Çamaşır suları Tuzruhu

 

Yoğurt:

En az 90 oC ‘da ısıtılıp mayalanma sıcaklığına (40-45 oC ) kadar soğutulmuş sütün yoğurt mayası katılarak laktik asit ( süt asidi) mayalanmasına tabi tutulmasıyla elde edilen özel kıvamda bir süt ürünüdür. Kullanılan maya genellikle bir önceki yoğurttan kalan bir kısım yoğurt veya çok az kültür mayasıdır. Ancak, bir önceki yoğurttan üretilen yoğurtlarda gitgide toplam bakteri sayısı artmakta ve yoğurtlar daha kısa sürede bozulmaktadırlar. Bu nedenle üreticilerin sık sık mayalarını yenilemeleri veya mümkünse saf kültür mayaları kullanmaları gerekmektedir.

Yoğurt yapımında süte süttozunun da yasal olarak katılmasında bir sakınca yoktur. Ancak, katılacak süt tozunun erime oranı %98'den az olmayacak ve diğer ambalaj bilgilerinin yanı sıra süttozu katıldığı, katılım oranı ile birlikte kırmızı renkte ambalajı üzerinde belirtilecektir.

Yoğurt, niteliklerini bozmayacak ve insan sağlığına zarar vermeyecek özellikteki cam, paslanmaz çelik, aloksel alüminyum, porselen, plastik vb kaplarda satışa sunulabilir. Plastik kaplar yoğurt kabı olarak ancak bir kez kullanılmalıdır.

Özellikle lokanta, yemek fabrikaları vb işyerlerinde plastik ve alüminyum tepsilerde satılan yoğurtlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca bu gibi yerlerde satılan yoğurtlara hile amacıyla nişasta, jelatin benzeri kıvam verici maddeler katıldığı da sıkça görülmüştür. Bu nedenle sokaktan,bakkaldan ucuz olsun diye açık yoğurt alınmasını doğru bulmadığımı söyleyebilirim. Tüketiciler, ambalaj ve etiket bilgileri tam, son kullanma tarihi geçmemiş ürünler içerisinden yoğurdun yağlılık durumları

( yağsız,yarım yağlı,tam yağlı olduklarına göre), gramajları ve fiyatlarını karşılaştırarak seçim yapmalıdırlar.